Sıra Dışı Meyveler

Alıç
Alıç Ağacı ve Çiçeği (Crataegus monogyna): 6 metreye (nadiren 12 m) kadar uzayabilen, pembe-beyaz renkte çiçekler açan, dikenli bir ağaç olan alıç ağacı daha çok yabani olarak yetişir. Muşmulaya benzeyen meyveleri kırmızı ya da koyu sarı renklerde, mayhoş tattaki alıç meyvesi ekşi muşmula olarak da bilinir. Çeşitli flavonlar, sıtasterin, adenozin, adenin ve guanin gibi maddeler ve C vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler içerir.
Alıcın Faydaları:
Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir. Kalbi kuvvetlendirir ve damar sertliğine karşı koruyucudur. Kalp krizi riskini azaltır. Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Yüksek tansiyonu düşürür. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Cinsel gücü arttırır.
Alıç Ağacı ve Çiçeği nasıl kullanılır? Alıç yaprağı, çiçeği ve meyvesi kullanılır. Alıç çiçeğinden yapılan alıç çayı ile alıç meyvesi kalp krizi riskini azaltır ve kalp krizi sonrası iyileşmeyi kolaylaştırır. Lapa haline getirilip şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Suyu şerbet yapılıp içilirse baş ağrısını keser. Vücutta alışkanlık yapmadığı ve birikerek vücuda zararlı olabilecek maddeler içermediği için Alıç, uzun süreli olarak kullanılabilir. Zaten etkilerini göstermesi için belli bir süre kullanmak gerekmektedir.

 

 


        

Ahududu
Ahududu
ya da Frambuaz (Rubus idaeus), gülgiller (Rosaceae) familyasından, yaz ve sonbahar mevsiminde kırmızı renkli ve tatlı meyveler veren bir bitki türü.

Genelde ormanların açık verdiği yerlerde veya önceden yangın ya da ağaç kesimi ile açılan alanlarda büyür. Ahududu çiçeği, arılar için temel bir nektardır. Nemli iklime sahip bölgelerde kolayca üretilebilir ve kesilmedikçe kendiliğinden ürer.

İki türü ticari olarak mevcuttur: yazın çok kısa bir dönemde yetişen vahşi türü ve sürekli meyve veren türü.

Ahududu yaprakları, taze veya kurutulmuş olarak bitki çaylarında kullanılır. Yaprakları 3'lü veya 5'li gruplar halinde bulunur ve altları gümüş-beyaz renktedir.

    

 

Avusturalya Kara Dut

 

Blackraspberry

BÖĞÜRTLEN
(Rubus fruticosus)


Yurdumuzun Doğu Karadeniz bölgesi başta olmak üzere Marmara bölgesinde yabani formatta yetişmekte olup;mevcut fideler ,kültüre alınmış tamamen dikensiz olan OVAL ve YUVARLAK çeşitleridir.
BESİN DEĞERLERİ
100 gr. taze böğürtlenin içerdiği besin değerleri şunlardır: 58 kalori; 1,2 gr. protein; 12,9 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,9 gr. yağ; 4,1 gr. lif: 19 mgr. fosfor; 32 mgr. kalsiyum; 0,9 mgr. demir; l mgr. sodyum; 170 mgr. potasyum; 200 IU A vitamini; 0,03 mgr. B1 vitamini; 0,04 mgr. B2 vitamini; 0,4 mgr. B3 vitamini ve 21 mgr. C vitamini.
SAĞLIĞIMIZA YARARLARI
Yukarıda sayılan besin değerlerinin yanı sıra;
* Böğürtlenin doku ve damar büzücü etkisi vardır: Bu etkisiyle diyareyi keser, peklik verir.
* İdrar söktürücüdür.
* Bedeni güçlendirici toniktir.
* Kadınlarda aybaşı dönemlerinde aşın kan gelişini önler.
* Gebe kadınlarda sırt kaslarını güçlendirir.
Bütün bu etkileri sağlamak üzere böğürtlenin körpe ya da gölge ve havadar bir yerde kurutulmuş yaprakları bitkinin meyveleriyle karıştırılır. Bu karışımdan 3 tatlı kaşığı alınıp üzerine l bardak kaynar su dökülür. 20 dakika süreyle demlendirilerek elde edilen infüzyon günde üç kez birer bardak içilir.
Böğürtlen ağız yaraları, dişeti kanamaları ve boğaz enfeksiyonlarına iyi gelir: Bunun için de, yukarıda hazırlanışı verilen infüzyonla günde üç-dört kez derin gargara yapılır.
Böğürtlen ciltteki ağrı ve yangıları hafifletir, yara iyileştirici etkiler taşır; hafif yanıklara iyi gelir, hemoroitin tedavisinde etkili olur: Bu etkileri sağlamak için böğürtlenin körpe yaprakları ezilerek bir yara lapası hazırlanır. Bu lapa şikâyet edilen yerlere dıştan uygulanır.

Japon Elması

Kızılcık

Kış Armudu

KOCAYEMİŞ

Yöremizde Ayıyemişi olarak bilinen Kocayemiş(Arbutus unedo),doğal ortamda ormanlarda ağaç altlarında yetişip,yaz kış yaprağını dökmediği için ve güzel bir meyve ğörüntüsü olduğundan son zamanlarda bu meyveye karşı ilgi arttığı gözlenmiştir.

Meyveleri olgunlaşmaya başlarken,bir sonraki yılın meyve çiçeklerinin açtığı gözlemlenmiştir.

Olgunlaşmış meyvesi hasattan sonra çok çabuk çürüdüğünden;meyveler tam olgunlaşmadan hasad edilerek reyon ömru uzatılabilir.

Meyve çekirdeği çok küçüktür.

Kokulu Üzüm İsebella

KUŞBURNU
(Rosa rogosa)
        Yurdumuzun bir çok yöresinde yabani gül formatında kendiliğinden yetişmesine rağmen son yıllarda özellikle, GİRESUN ve TOKAT yörelerinde kültür (aşılı) dikensiz çeşitleriri üretilmektedir.

Yabani gül gibi çiçek açmakta olup , Temmuz ayından itibaren ( Fındık ) misket büyüklüğündeki meyveleri olgunlaşmaya başlamaktadır. Dikeni güle nazaran çok az ve zayıf olmakta; kısa budama yapılırsa çok güzel bir görünüm vermektedir. Yabani güle aşı, çelikle veya kök sürgünleriyle çoğaltılabilir.

MUŞMULA

Çok iri bir çeşit olup,bodur anaca aşılanmıştır.
Sınırlı sayıda fidemiz mevcuttur.

PEPİNO
(Solanum muricatum ait)

       MENŞEİ : Türkiye de üretimine yeni başlanılan PEPİNO Peru menşeyli olup , G.Amerika nın düğer ülkelerinde de yetişmektedir.Patlıcangiller familyasından olan bu ürünün üretimi;doğal ekolojisinde çok yıllık üretim şansına sahip olduğu halde , ekonomik anlamda bir üretim olduğunda tek yıllık üretim şekli tercih edilmektedir.


YETİŞTİRİLMESİ : Fide ile üretilip , meyvelerin belli bir büyüklüğe ulaşıncaya kadar bol su verilir.Olgunlaşma döneminde su verme azaltılır.Bol güneş ve temiz havayı sever.Kapalı ortamlarda (Oda, Limonluk gibi )bitki büyür ancak meyve vermez.Güneşe bakan açık balkonlarda 7-10 numaralı saksılarda yetişip meyve verebilir.

       

       Pepino meyvelerinin büyüklükleri çeşitlerine ve uygulanan kültürel işlemlere göre farklılık göstermektedir.Örneğin : Meyve seyretmesinin yapılmadığı koşullarda meyve ağırlığı 40-50 grama kadar düşerken salkımda tek meyve bırakılan uygulamalarda 1300 grama kadar çıkabilmektedir.Ancak pazara sunulan meyve büyüklüğü 250-500 gr. olmalıdır.

       Kaliteli meyve ve ekonomik bir üretim için 1 salkımda 2 veya 3 meyve olmalıdır.Meyve seyretmesi meyveler ceviz büyüklüğüne ulaşınca yapılır.
Bir fidede 3 ana gövde bırakılır , diğer yan dallar ve meyveler fazla büyümeden periyodik olarak budanır.Böylece daha fazla ışıklama ile meyve tutumu sayısında artışlar sağlanır.

İKLİMİ : Ticari anlamda sera üretimi önerilir.Gece gündüz sıcaklık farkı fazla olmayan ılıman bölgelerimizde ( Karadeniz , Ege , Marmara , Akdeniz )bahçe üretimi yapılabilir.Hatta içanadolu ve Trakyada da müspet sonuçlar alınmıştır. Pepino soğuğa karşı duyarlı olup, 0º de bitki gövdesi zarar görür, -5º de tamamen kurur.
AROMASI : Kavun , Muz , Ananas , aromalı meyveyi dolapta soğutarak ince kabuğu soyularak kavun gibi yenilebileceği gibi , meze olarak , dondurmalara katılarak , karışık meyve salatalarında garnütür olarak kullanılmakta , reçeli yapılmakta hatta bazı G.Afrika ülkelerinde süs bitkisi olarak değerlendirilmektedir.
İÇERİĞİ : 1 kg. meyvede 56gr. Suda eriyebilir kuru madde verir.57 gr. Suda eriyebilir şeker , 1 gr. Protein , 480 mg. C vitamini , 107 mg. P , 1150mg. K bulunmaktadır.
        Pepinonun belli başlı hastalıklarının başında;Küllenme ve Beyaz bit gelmektedir. Küllenme olunca bu yaprakları kurtarmak şansımız maalesef yoktur. Yeni hastalıksız fide alınarak tekrar dikilmelidir. Beyaz bit için Sinek Spreyini,yaprakların altına vurulmalıdır. Bu hastalıklar,bitki Susuz ve temiz havasız kalınca olmaktadır.


       SIKCA SORULANLAR
1)S: Bahçeye ne zaman dikilir?
C:Gece ısının+5C derecenin altına düşmediği zamanda(aynı ısı SERA içinde geçerli.)
*********************
2)S:Dikilen fide ne zaman meyve verir?
C:Mayıs ayında dikilen fideler 15 ağustostan itibaren olgunlaşmaya başlar.İdeal aromaya ise Eylül ayında ulaşır.
*********************
3)S:Boyu ne kadardır,terbiyesi nasıl yapılır?
C:Sırık domates kadar boyu olup,terbiyesi de onun gibidir.
**********************
4)S:Bir fideden ne kadar meyve alınabilir.?
C:Bahçe ortamında 2-3kg, serada ise 3-5 kg meyve almak mümkün.
***********************
5)S:Gövde ve yapraklarında bit oluştu ,ne yapmalıyım.?
C:Pratik olarak,az miktarda 1-2 kere sinek spreyi sıkmak yeterli olur.
************************
6)S:Yapraklarda küllenme oldu .ne yapmalıyım.?
C:Maalesef küllenme olan yaprakları düzeltme şansımız yok.koparıp,imha edilmeli.
***************************
7)S:Dikim aralığı ne kadar olmalı, Dönüme kaç fide dikilmeli.
C) 60cmx60cm sıra süstü ve sıra arası dikilirse dönüme yaklaşık 3000adet fide dikilebilir.
*********************
8)Pepino Meyvesini yurtdışına ihraç eden firmalar var mı?
C)Şu ana kadar tespit edemedim .Bulursam bu siteden duyuracağım.
*********************
9)Pazara sürülecek meyve büyüklüğü ne olmalıdır.
C:İdeali 400-500gr.olanıdır.
*******************
10)Fabrika bahçesine diktiğim pepinolar çiçek açıyorlar, fakat meyve tutmuyor neden olabilir (Adana)
C)Çok fazla sıcaklıkta (28C derecenin üzerinde)bitki meyve tutmamaktadır. Springt sulama yöntemiyle nemi artırarak ısıyı
düşürmelisiniz.(05/10/2005)
*****************************
11)Ofisimde güneş gören yerdeki pepino'm,çok sağlıklı olduğu halde çiçek açmiyor ,neden olabilir.?(İzmir)
C)Ofis veya ev ortamında güneş görse de temiz hava ve srkülasyonu olmadığından ve direkt güneş ışını alamadığımdan bitki sağlıksız bir şekilde boya gider ,çiçek açamaz ,meyveye yatmaz. Bu bedenle açık balkon veya bahçenizde üretimi deneyiniz.
********************************
12)Dikim ayı sadece mayıs mıdır,başka aylarda da dikilir mi?.(Çanakkale)
C)Mayıs-haziran aylarında dikilen fideler den normal şartlarda yazın meyve alınabilir.daha sonrada dikilir fakat meyve vermesi kışa denk gelir (bitkiyi soğuklaran korumak kaydıyla).
******************************
13)Yılda kaç kez meyve alınır.(Çanakkale)
C)Gerekli ısı şartları sağlanırsa yıl boyunca sürekli meyve verir.Kışlık soğuklamaya ihtiyacı yoktur.
******************************


Torasan İncir

Trabzon Hurması

Yalancı İğde