Egzotik Meyveler


Blackcurrant

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


        

Cape    
       Bu harika meyve ülkemizde henüz yeni tanınmaya  başlanmış olup, Yer kirazı,altın çilek ve güvey feneri olarak ta adlandırılmaktadır.

Cilek Guavası

       Sarı guava ya nazaran  soğuklara daha dayanıklı olan bu çeşit Seralarda, saksılarda çok rahat üretilip,meyve alınabilir.

FEİJOA
       Feijoa (Feijoa sellowiana ya da Acca sellowiana ) Myrtaceae familyasına dahil olan bir türdür. Anavatanı Güney Amerika'dır. Brezilya, Paraguay, Uruguay, ve Kuzey Arjantin'de doğal olarak yetişmektedir. Avrupa'ya 19. Asrın sonlarında getirilmiştir. Bu yüzyılın başında da Avrupa ve özellikle Akdeniz ülkelerindeki arboratum ve botanik bahçelerinde yer almaya başlamıştır. (Pugliano,1987) Ticari olarak yetiştirildiği ülkelerin başında ABD (Kalifornia Ve Florida), Yeni Zelanda, İsrail ve İtalya gelmektedir. Benzer iklimi olan diğer bazı ülkelerde de bazı koleksiyonlarda bitki yer almaktadır (cine tarim) Gürcistan ve Azerbeycan 'dan Bölgemize, Feiko hatta ağaç Kivisi adıyla 3-5 yıl önce getirilen Feiko(feijoa) henüz tam olarak tanınmamış bir meyvedir. Fide üreticilerinin artmasıyla ülkemizin ılıman bölgelerinde yetiştirilmesine yeni ,yeni başlanmıştır.

Feijoa çalı formunda çok yıllık bir meyve olup , görünümü itibariyle zeytin ağacına benzemekte,kışın yaprağını dökmemektedir. Yaprakları zeytin yaprağını andırır.Toprak seviyesinden itibaren dal vermekte olup,iyi bir budama ile çok güzel şekil vermek mümkün olmakta.Bitki boyu 4 metre kadar olmaktadır.3x3metrearalıklarla dikim yapılırsa dekar(dönüme)a 100-110 fide dikmek mümkün olur Meyvesi yaklaşık ceviz büyüklüğünde olup , yeşil renktedir.Meyve tohumu kivi tohumuna benzemekte , bir meyvede yaklaşık 25-30 adet tohum bulunmaktadır.

Fidanlar dikildikten 3-5 yılda meyve vermeye başlamaktadır.Çiçek görünümü çok güzeldir.(Sitede görüldüğü üzere) Aroması: ÇİLEK , MUZ , KİWİ karışımı dır.

İklim itibariyle ılıman iklime sahip bölgelerimizde özellikle Karadeniz ile Marmara , Ege , Akdeniz Bölgelerimizde de yetiştiği bilinmektedir.

( EK BİLGİ ) : 2003 Yılı itibariyle 3 Yıllık FEİKO fideleri sera ortamında meyve verdiler.Aynı yıl bahçeye dikilenlerden meyve alınamadı.Bahçe ortamında ancak 4-5 Yılda ürün alınacağı böylece tespit edildi. Hasat zamanı 20 Ekim den sonra başlıyor.Meyveler olgunlaşınca yine YEŞİL özelliğini korumakta. Kabuğu ince soyularak dilimlenip yeniyor. Kivi gibi bekletilmesine gerek kalmadan tüketilebilir. Sera ortamında 35-40 derece sıcaklıkta çiçek ve yapraklarında olumsuz bir etkilenme olmadığı gözlendi. Fide üretiminde: Çelikle%10,tohumla%50 oranında verim elde edilmiştir......

Feijoa(feijoa sellowiana Berg)Çoğaltma genellikle tohumla yapılır.Tohumların çimlenmesinde güçlük yoktur.Tohumlar önce kasalarda, toprak içinde çimlendirilir,sonra fidanlığa şaşırtılır.Belirli çeşitler feyoa çöğürleri üzerine aşılanabilir,ancak aşının tutma şansı yüksek değildir.Köklenmeyi uyartıcı hormonlarla işleme tabi tutulan yapraklı yeşil çelikler kapalı camekanlarda bazen köklenmektedirler.

Kaynak:Ç.Ü.Ziraat fak. Ders kitabı no:52

 

Gilaboru

Gojiberry

Gosseberry

       Almanya dan temin edilen bir çeşit olup,saksıda dahi meyve almak mümkündür.Lipaka

Güz Zeytini
Silver buffalo berry
(Autumn olive berry)

          Gürcistan dan temin edilen bu meyvenin karadeniz ikliminde meyve verildiği görülmüş olup ,bol miktarda fidesi üretilmiştir.1yıllık fidenin saksıda meyveye yattığı görülmüştür.

Yeteri miktarda fidemiz mevcuttur.

LİKOPEN ZENGİNİ BİR ÜZÜMSÜ, GÜZ ZEYTİNİ
Güz zeytini genellikle geniş çalı veya ufak ağaçlar şeklinde kendini gösteren, zarif sarı çiçekleriyle, gümüş noktalı yaprak ve kırmızı üzümsü meyveleriyle peyzaj değeri çok yüksek bir bitkidir. Çin, Kore ve Japonya da doğal olarak yetişir, 1800 lü yıllarda Amerika ya getirilmiş ve yaygınlaşarak bir çok yerde doğal olarak yetişmeye başlamıştır.
Güz zeytinin meyveleri sonbaharda olgunlaşır. Özellikle ilk donlar başlamadan önce toplanan meyvelerin çok sulu ve en mükemmel tada ulaştığı, hafif ağız buran, Frenk üzümü, cranberry ve şeftaliyi andıran bir tadı olduğu söylenmektedir.
Son yıllarda yapılan araştırmalar güz zeytini meyvelerinin yüksek miktarlarda besleyici elementler içerdiği saptanmıştır. Özellikle bildiğimiz tipik domatesten 17 kat fazla likopen içerdiği tespit edilmiştir.Likope nin prostat kanseri riskini azalttığı üzerine ciddi araştırmalar olduğu düşünüldüğünde güz zeytini iyice ön plana çıkmaktadır. Pişirerek kullanıldığında likopenin daha fazla açığa çıktığı bazı net kaynaklarında belirtilmektedir. Aynı zamanda güz zeytininin meyve ve çekirdeklerinde insan vücudu için gerekli protein ve fatty acid ler, çok zengin phytoene, a- ß cyrptoxanthin ve ß-carotene içeriği olduğu saptanmıştır. Bol salkımlar halinde oluşan güz zeytini meyveleri taze olarak tüketilebildiği gibi, reçel ve jel yapımında da kullanılabilir.
Güz zeytininin bütün bu özelliklerinin yanında bütün eleagnus türlerinde olduğu gibi havadaki nitrojeni, köklerindeki nodlarında bulunan simbiotik bakteriler yardımıyla diğer bitkiler için yararlı nitrojene döndürme özelliği vardır. Bu yüzden toprak ıslahında da kullanılmaktadır. Verimsiz toprakların ıslahında ve erozyon önlemede çok etkili bir ağaçtır. Gölge tölelaransı olduğundan, ceviz ağacı gibi ağaçlarla birlikte toprak verimi artırmak amacıyla kullanılabilir.
Güz zeytini uygun ortamı bulduğunda çok yayılıcı olabilmektedir. Bu yüzden kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca kuşların çok sevdiği bir meyvedir ve çekirdekleri kuşların sindirim sisteminden geçerek, çok geniş alanlarda çimlenerek yayılma özelliğine sahiptir. Amerika da bir çok eyalette istila edici bitki olarak değerlendirilmeye başlamıştır.(ağaçlar.net -bari)

 

HünnapKARAYEMİŞ
(Prunus laurocerasus)

       Karadeniz in simgelerinden olan, yaz kış yaprağını dökmeyen baharda çiçek açıp , Ağustos ayından itibaren üzüm salkımı gibi kahverengi ve siyah meyveleri olan bir meyve dir.
Genellikle çelik ile üretilir.tohumla üretimde yabani olma özelliği vardır .Bölgemizde bir çok çeşidi vardır. Karadeniz Belediyeleri bu meyveyi süs bitkisi olarak , park ve bahçelerle yol kenarlarına dikmektedirler.
Bol yağışlı ve rutubeti bol olan bölgeleri sevdiği bilinmektedir. Karadeniz yanında Marmara bölgesinde de yetişebileceği kanısındayım.
        ŞİFA KAYNAĞI KARAYEMİŞ:
17.07.2006 14:28 - Bu haber 6895 kişi, Mynet Haber bugün 745.956 kişi tarafından okundu Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bol miktarda yetişen karayemiş (taflan) pazarlarda 3 YTL'den alıcı buluyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü akademisyenleri tarafından karayemiş üzerinde yapılan araştırmalarda bu meyvenin antioksidan içerdiği ve kanser tedavisinde etkili olduğu belirlendi. Yapılan bilimsel çalışmalarda, adeta insülin görevi görmesi bakımından da başta şeker hastalığı gibi birçok hastalığa iyi geldiği belirlenen karayemiş, üreme hormonlarını geliştirme, sindirim düzenleme, demir eksikliğini giderme ve prostat problemlerini önleme gibi birçok hastalığın tedavisinde önemli rol oynuyor.

Araştırma sonucu 1 kilogram karayemişte 2 bin 215 ml potasyum, 55 ml sodyum, 179 ml magnezyum, 153 ml kalsiyum, 0.9 ml bakır, 1.9 ml çinko, 8.3 ml demir ve 24.2 ml mangan tespit edildi. Karayemişteki antioksidan kapasite ve aktivitelerinin belirlendiği çalışmada sulu çözentide oldukça yüksek miktarlarda çıkan antioksidan maddeler saptandı. Buna karşın bakır ve çinko gibi ağır ve zararlı maddelerin çok düşük miktarlarda olduğu tespit edildi. Karayemişten elde edilen antioksidanların, vücudu oksidanların zararlı etkilerine karşı koruduğu, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıklarına karşı fayda sağladığı kaydedildi. Vücutta hücre yenilenmesini sağlayarak kansere karşı etkili olduğu belirlenen karayemişin ilaç ve gıda endüstrisinde kullanılması için çalışmalar yapılıyor.

 

KİVİ


Hayvard çeşiti olup,gerekil dal ve meyve seyreltmesi yapıldığında,100-150gr.ağırlığında meyve verdiği gözlenmiştir
KİVİ ÜRETİMİNİ İLK KEZ YAPANLAR İÇİN (Sorunlar ve çözüm önerileri)
1) Fideler sıra üzeri 5m.sıra arası ,3m.aralıklarla ,mutlaka (T) direk kullanılarak ve direklerin ortasına gelecek şekilde dikilir.Fidelerin yanlarına 3x3x200cm lik sırıklar dikilir .Fidenin sırığa sardırmadan tel seviyesine kadar düzgünce çıkması sağlanıp; Tel seviyesinden ucu kesilerek sağa sola ana dalların oluşumu sağlanmalıdır. Maximum 7 dişi ye 1 erkek kivi gelecek şekilde
bahçe tesisi yapılmalıdır.
2) Kivi fideleri muntazaman mutlaka budanmalıdır.Bu konuda uzman görüşü alınmalıdır(il-ilçe tarım müd.lüklerinden).Fide kesinlik le tellere sarılmamalıdır(Fasulye gibi).sarılan dallar da kesilmelidir.(Erkek kivileri aşırı budamaya gerek olmayıp,Sadese tellere sarılan kısımları kesilipatılır. fazla çiçek vermeleri ,tozlaşmayı iyi yapmaları sağlanır.)
3) Kivi fidesinin suyu çok sevdiği bilinmelidir.Özellikle yaz aylarında uzmanlara göre bir fidenin günlük ihtiyacının 150 lt. olduğu unutulmamalıdır.
4) Gübreleme ve gübre çeşitleri konusunda uzman görüşüne müracaat edilmelidir.
5) İyi kivi çeşidi ve menşei belli fideler tercih edilmelidir.Bir fidenin 50-60 yıl ömrü olduğu uzmanlarca ifade edildiği düşünülürse,ucuz ve kalitesiz çeşitlerden ticari amaçlı bahçe tesis edilmemelidir.(yıllar önce yabancı uyruklu insanların getirdikleri kalitesiz ve menşei belli olmayan fideleri diken köylümüz bu gün bu fideleri söküp attıkları görülmüştür.)
6) Son yıllarda çok iyi ve kaliteli olan HAYVARD Kivi çeşidine ilgi artmakta olup, bu çeşidin 120-170 gr. Meyve verdiği tespit olunmuştur.
7) Mümkün olursa doku kültürü veya tohumdan aşılı fide tercih edilmeli dir.Bu fidelerin
Çelikle üretilenlere göre daha uzun ömürlü oldukları kabul edilmektedir.
8) bakımlı bir kivi bahçesi 3,üncü yıldan itibaren meyve vermeye başlar .en geçte 5. yılda vermesi lazım .vermiyorsa bir sıkıntının varlığından söz edilebilir.
9) 10 yıla kadar olan fidelerde en fazla 500 adet meyve bırakılmalıdır.fazlası (Fan meyve-salkımdaki 2.-3. meyveler , zayıf olanlar kopartılmalıdır). 10yıldan yaşlı fidelerde maximum 700 adet meyve bırakılmalıdır.
10) İlçemizdeki bazı üreticilerimizin ,bilinçsizce tüm meyveleri dalında bıraktıkları bir fideden ; 3000 adet meyve aldıkları (çoğunun ortalama ağırlığının 30-50 gr geldiği)görülmüştür.Bu meyvelerin pazarda çok ucuza gittiği veya satılamadıkları tespit olunmuştur. Meyve seyreltmesi ve budama konusunda uzman görüşüne baş vurulmalı ve öğrenilmelidir.
11) Yukarıdaki kısa açıklamalar ve çözüm önerilerine riayet eden bir kivi üreticisi, Biraz da tecrübe sahibi olduğunda; 1 dönümden 4 ton kaliteli (120-150gr)lık meyve Alması mümkündür.2005 yılı toptancıya satışın (+120gr)ın 2 ytl/Kg .olduğu var sayılırsa Birim alandan iyi bir gelir edilmiş olunur.
12) Birim alandan (1 dönüm) 10 ton kalitesiz (30-50 gr)kivi alınmaktansa ,4 ton
Kaliteli kivi tercih edilmelidir.
(( Kivi yaşlanmayı önlüyor
15.12.2005 14:16 - Bu haber 14.347 kişi, Mynet Haber bugün 612.277 kişi tarafından okundu
Türkiye'de son yıllarda talep gören meyveler arasında yer alan kivinin yaşlanmayı önlediği belirtildi. Son 20 yılda birçok ülkede üretimi gelişen ve Türkiye'de de yaklaşık 8 yıldır üretim çalışmaları yürütülen kivi, en çok tüketilen meyveler arasına girdi.
Vitamin yönünden zengin olması ve insan vücuduna olan yararları kivi tüketiminin artmasında etkili oldu. Uzmanlar, en zengin C vitamini kaynağı olan kivinin yaşlanmanın etkilerini giderdiğini kaydetti. İlerleyen yaş, düzensiz yaşam tarzı ve olumsuz dış etkenler nedeniyle direncini kaybeden ve kırışıklar oluşan cilde kiviyle ekstra bakım yapılabileceğini belirten uzmanlar, 25 yaşın üzerindeki bireylerin kivi maskesini haftada bir kez uygulaması tavsiyesinde bulundu. Kivinin portakal ve limon gibi turunçgillerden daha fazla C vitamini içerdiğini ve bol miktarda magnezyum bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, anemi ve mide problemlerine etkili olan kivinin bağırsakları yumuşatarak, toksinlerin atılımını sağlayıp vücudu temizlediğini de söyledi. Yüze uygulanabilecek kivi maskesi ise şöyle:
"Birkaç kiviyi soyup çatalla ezerek püre haline getirin. Suyunu süzüp posasını temizlenmiş yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak sürün. 20 dakika bekleyip ılık suya batırılmış pamukla silin ve ılık suyla yıkayıp havluyla kurulayın."))

 

Kuş Üzümü

Maruçya

Natal Eriği

Pawpaw

Pikan Cevizi

Yaban Mersini

Yer Kirazı